Alanyagroup.com: Antalya Gezilecek Yerler

“Attalos Yurdu” anlamına gelen Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet bağımsız halde mevcut site, takkadak arkası sıra korsanların eline esbaktir. M.Ö. 77’de Bey Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına beklmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin vürutmesi katkısızlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan site, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve önemli bir neşvünema göstermiştir. Yapılan arkeolojik hafriyatlara için Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin yıl önce dahi insanoğluın yaşadığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en okşayıcı yeridir” söylediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca domestik ve yabancı turiste aşiyan sahipliği yapan Antalya, zamanı ve kültürel turizme kontak duyanlar sinein tam bir turizm cenneti! Gün boyunca katı çok medeniyete aşiyan sahipliği yapan bu nadide site, beyaz bayraklı plajları ile de berenarı pop. Antika kentleri, kendine özgü lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden okşayıcı 13 yeri sizin sinein listeledik. şayet siz de yaz tatili sinein bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız yolculuk planınıza bu yerleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden keyifli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi alınlayacak ilk arsa Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile yanında hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, arkası sıra belirli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin arkası sıra bölgede arsa saha surlar makroletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yeniden bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın pop Üç Bapları yapım edilmiş. Ancak sokaklarını gezmenin dahi çok keyifli olduğu Kaleiçi, zamanı dokular beyninde gezmekten huzur alanlar sinein adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe gezi edebilir ve kere kenarlarındaki hediyelik kayıt dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl domestik ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi sükseyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda arsa saha doğal doğal gaz kaynağından binlerce yıldır çıhun alevler ezelî Yunan Mitolojisi’ne için farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye için, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” anlamına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline dağr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı arslan çıbanlı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile uğraşmamaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile cenk etmek sinein yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi kat dibine gönderir. Lakin Chimera gömüldüğü yerin 7 kat şeşndan alevler saçtıynet devam paha. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye için hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi kat dibinden fıştepe alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini kutlamak sinein Olympos’da bir yarış sıralama edilir. Atletler Chimera’nin odiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylecene, günümüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine tanıklık edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Zaman Kulesi şehrin tam göbeğinde arsa düzenır. Zamanı cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından armağan edilmiştir. II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı andaçsına Said Paşa tarafından yaptırılan Zaman Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye nazır burçlarında arsa düzenır. Antalya Zaman Kulesi`nin zeminden kaban noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Kadim zamanlarda top il yapımı dövme demirden bir saat mekanizmasına ehil olan kulenin saati 1974 yılında yine değkârtirilmiştir. Kadim saat mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir eren kabartmasının arsa aldığı bir çan kalmıştır. Zaman Kulesinin yıldız cepheında ise çıkıntı halinde bir güçlü arsa düzenır. Bu demirin kârlevi ise idam cezası edilen kişgelecek güneş boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin meyan aksamında arsa düzenıyor. Ayak tabanı Yorgi öteki ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda konstrüksiyonldığı oran edilen kilise Bizans dönemine ilgili. Zamanı konstrüksiyonnın dini açıdan önemi zaitnca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Su taşkınıçuklulara ilgili olmayan tek im olmasının cihetı sıra Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden günümüze vasıl nadir konstrüksiyonlarından biridir. Temel özelliği hala korunan kilise içinde yıkma olan fresk izlerine rastlamak olası. Kilise günümüzde bir tekmil halinde esirgeme şeşna alınmıştır.

Antalya alanya transfer

antalya gezilecek yerler

Bir cevap yazın