Official

“Official” kelimesi İngilizce asıllı bir lafız olup, kökeni Latince “officium” kelimesine dayanır. “Officium” kelimesi “hizmet” veya “iş” fehvaına gelir. Kelimenin kökeni Roma İmparatorluğu’na derece uzanır ve “officium” terimi, Roma İmparatorluğu’nda yönetim ve hükümet emeklerinde kullanılırdı.

Orantı Çağ süresince, “official” kelimesi, hükümet veya kilise tarafından atanmış bir görevliyi tanımlamak muhtevain kullanılmaya saksılandı. Bu görevliler, örneğin talih daireleri veya kiliselerde çeşitli emeklerle mesul olan kişilerdi.

Giderek, “official” kelimesi daha geniş anlamlar kazandı ve resmi veya yetkili bir konumda bulunan herhangi bir kişiyi tanımlamak muhtevain kullanılmaya saksılandı. Hasetmüzde, “official” kelimesi genellikle hükümet, spor veya iş dünyası kabilinden resmi bir konumda bulunan kişileri veya kurumları tanımlamak muhtevain kullanılır.

Özetle, “official” kelimesinin kökeni Latince “officium” kelimesine dayanır ve Roma İmparatorluğu’nda kullanılan bir terimdir. Giderek, lafız resmi veya yetkili bir konumda bulunan herhangi bir kişiyi tanımlamak muhtevain kullanılmaya saksılamıştır.

Bir cevap yazın